The Entry Draft 2010

Pick Round Pool Team Player Team Position Points Cap Hit
1 1 John B. OVECHKIN, A. WAS F 110 9.538
2 1 Dale B.  NABOKOV, E. SAN G 97 5.375
3 1 Chris MALKIN, E. PIT F 113 8.700
4 1 Clayton LUONGO, R. VAN G 85 6.750
5 1 Benson CROSBY, S. PIT F 103 8.700
6 1 Leon GETZLAF, R. ANA F 91 5.325
7 1 Peter THORNTON, J. SAN F 86 7.200
8 1 Larry KIPRUSOFF, M. CAL G 101 5.833
9 1 Trevor DATSYUK, P. DET F 97 6.700
10 1 Stuart LUNDQVIST, H. NYR G 84 6.875
11 1 Wayne BACKSTROM, Nicklas WAS F 88 2.400
12 1 Allan KOVALCHUK, I. ATL F 91 6.389
13 1 Dale C. BRODEUR, Martin NJD G 48 5.200
14 1 Stacey WARD, C. CAR G 91 2.667
15 1 Ryan IGINLA, J. CAL F 89 7.000
16 1 Wes HEATLEY, D. SAN F 72 7.500
17 1 Wes MASON, S. CBJ G 86 0.905
18 2 Ryan THOMAS, T. BOS G 83 5.000
19 2 Stacey SAVARD, M. BOS F 88 5.000
20 2 Dale C. GABORIK, M. NYR F 23 7.500
21 2 Allan FLEURY, M. PIT G 79 5.000
22 2 John P. PRICE, C. MTL G 49 2.200
23 2 John P. EMERY, R. PHI G 0 1.500
24 2 Wayne MILLER, R. BUF G 78 6.250
25 2 Stuart CARTER, J. PHI F 84 5.000
26 2 Trevor BACKSTROM, Niklas MIN G 90 6.000
27 2 Larry GREEN, Mike WAS D 73 5.250
28 2 Peter LECAVALIER, V. TAM F 67 7.727
29 2 Leon NASH, R. CBJ F 79 5.400
30 2 Benson PARISE, Z. NJD F 94 3.125
31 2 Clayton RICHARDS, M. PHI F 80 5.750
32 2 Chris TOEWS, J. CHI F 69 2.800
33 2 Dale B.  SEDIN, D. VAN F 82 6.100
34 2 John B. KHABIBULIN, N. EDM G 58 3.750
35 3 John B. PHANEUF, D. CAL D 47 6.500
36 3 Dale B.  SEDIN, H. VAN F 82 6.100
37 3 Chris STAAL, E. CAR F 75 8.250
38 3 Clayton RYAN, B. ANA F 57 1.921
39 3 Benson LIDSTROM, N. DET D 59 7.450
40 3 Leon TURCO, M. DAL G 77 5.700
41 3 Peter MARKOV, A. MTL D 64 5.750
42 3 Larry SEMIN, A. WAS F 79 4.600
43 3 Trevor ZETTERBERG, H. DET F 73 6.083
44 3 Stuart PERRY, C. ANA F 72 5.325
45 3 Wayne KANE, P. CHI F 70 3.725
46 3 Allan MASON, C. STL G 67 3.000
47 3 Dale C. SPEZZA, J. OTT F 73 7.000
48 3 Stacey TAVARES, John NYI F 0 3.750
49 3 Ryan JOKINEN, O. CAL F 57 5.250
50 3 Wes GAGNE, S. PHI F 74 5.250
51 3 John P. CAMMALLERI, M. MTL F 82 6.000
52 4 John P. RAFALSKI, B. DET D 59 6.000
53 4 Wes ALFREDSSON, D. OTT F 74 4.338
54 4 Ryan MARLEAU, P. SAN F 71 6.300
55 4 Stacey OSGOOD, C. DET G 58 1.416
56 4 Dale C. HUET, C. CHI G 46 5.625
57 4 Allan STAMKOS, Steven TAM F 46 3.725
58 4 Wayne VANEK, T. BUF F 64 7.142
59 4 Stuart BOYLE, D. SAN D 57 6.667
60 4 Trevor VARLAMOV, Semyon WAS G 8 0.850
61 4 Larry ST LOUIS, M. TAM F 80 5.250
62 4 Peter LECLAIRE, P. OTT G 9 3.800
63 4 Leon NIEDERMAYER, S. ANA D 59 6.000
64 4 Benson BIRON, Martin NYI G 66 1.400
65 4 Clayton KOPITAR, A. LOS F 66 6.800
66 4 Chris BRIERE, D. PHI F 25 6.500
67 4 Dale B.  KOZLOV, Slava ATL F 76 3.667
68 4 John B. THEODORE, J. WAS G 71 4.500
69 5 John B. STAAL, J. PIT F 49 4.000
70 5 Dale B.  HILLER, J. ANA G 54 1.300
71 5 Chris VOKOUN, T. FLA G 65 5.700
72 5 Clayton GOMEZ, S. MTL F 58 7.357
73 5 Benson CAMPBELL, B. CHI D 21 7.100
74 5 Leon BRYZGALOV, I. PHO G 60 4.250
75 5 Peter RINNE, P. NAS G 73 0.725
76 5 Larry WHITNEY, Ray CAR F 77 3.550
77 5 Trevor STREIT, M. NYI D 56 4.100
78 5 Stuart BOYES, B. STL F 72 4.000
79 5 Wayne WEBER, S. NAS D 53 4.500
80 5 Allan SOURAY, S. EDM D 53 5.400
81 5 Dale C. RIBEIRO, M. DAL F 78 5.000
82 5 Stacey CHARA, Z. BOS D 50 7.500
83 5 Ryan CLEMMENSEN, S. FLA G 54 1.200
84 5 Wes KOVALEV, A. OTT F 65 5.000
85 5 John P. KOIVU, M. MIN F 67 3.250
86 6 John P. KRONWALL, N. DET D 51 3.000
87 6 Wes LITTLE, B. ATL F 51 0.900
88 6 Ryan BOUWMEESTER, J. CAL D 42 6.680
89 6 Stacey HEMSKY, A. EDM F 66 4.100
90 6 Dale C. ROY, Derek BUF F 70 4.000
91 6 Allan PRONGER, C. PHI D 48 6.250
92 6 Wayne SMITH, Mike TAM G 33 2.200
93 6 Stuart GONCHAR, S. PIT D 19 5.000
94 6 Trevor FRANZEN, J. DET F 59 3.900
95 6 Larry KREJCI, D. BOS F 73 3.750
96 6 Peter DOAN, S. PHO F 73 4.500
97 6 Leon POMINVILLE, J. BUF F 66 5.300
98 6 Benson ROLOSON, D. NYI G 59 2.500
99 6 Clayton LANGENBRUNNER, J. NJD F 69 2.800
100 6 Chris GIGUERE, J. ANA G 42 6.000
101 6 Dale B.  WIDEMAN, D. BOS D 50 3.938
102 6 John B. HOSSA, Marian CHI F 71 5.200
103 7 John B. TIMONEN, K. PHI D 43 6.333
104 7 Dale B.  KESSEL, P. TOR F 60 5.400
105 7 Chris ARNOTT, J. NAS F 57 4.500
106 7 Clayton KUNITZ, C. PIT F 53 3.725
107 7 Benson SETOGUCHI, D. SAN F 65 1.246
108 7 Leon STASTNY, P. COL F 36 6.600
109 7 Peter HAVLAT, M. MIN F 77 5.000
110 7 Larry TANGUAY, A. TAM F 41 2.500
111 7 Trevor LETANG, K. PIT D 33 0.835
112 7 Stuart GIONTA, B. MTL F 60 5.000
113 7 Wayne BROWN, Dustin LOS F 53 3.175
114 7 Allan MORROW, B. DAL F 15 4.100
115 7 Dale C. MCDONALD, A. STL F 44 4.700
116 7 Stacey BIEKSA, K. VAN D 43 3.750
117 7 Ryan RICHARDS, B. DAL F 48 7.800
118 7 Wes HARTNELL, S. PHI F 60 4.200
119 7 John P. SPACEK, J. MTL D 45 3.833
120 8 John P. BLAKE, J. TOR F 63 4.000
121 8 Wes WHITNEY, Ryan ANA D 23 4.000
122 8 Ryan CLOWE, R. SAN F 52 3.500
123 8 Stacey KEITH, D. CHI D 44 1.475
124 8 Dale C. KARIYA, P. STL F 15 6.000
125 8 Allan MICHALEK, M. OTT F 57 4.333
126 8 Wayne GILBERT, T. EDM D 45 4.000
127 8 Stuart BOOTH, D. FLA F 60 4.250
128 8 Trevor BARKER, C. CHI D 40 3.083
129 8 Larry BRASSARD, D. CBJ F 25 1.246
130 8 Peter BURNS, B. MIN D 27 3.550
131 8 Leon KABERLE, T. TOR D 31 4.250
132 8 Benson DUMONT, J. NAS F 65 4.000
133 8 Clayton KESLER, R. VAN F 59 1.750
134 8 Chris SELANNE, T. ANA F 54 2.625
135 8 Dale B.  WEISS, S. FLA F 61 3.100
136 8 John B. LANGKOW, D. CAL F 49 5.000
137 9 John B. SALO, S. VAN D 25 3.500
138 9 Dale B.  DRURY, C. NYR F 56 7.050
139 9 Chris SHARP, P. CHI F 44 3.900
140 9 Clayton ELIAS, P. NJD F 78 6.000
141 9 Benson ERIKSSON, L. DAL F 63 1.600
142 9 Leon VISNOVSKY, L. EDM D 31 5.600
143 9 Peter GIROUX, C. PHI F 27 0.850
144 9 Larry WHITE, T. ATL F 73 2.375
145 9 Trevor VERSTEEG, K. CHI F 53 3.083
146 9 Stuart FROLOV, A. LOS F 59 2.900
147 9 Wayne PAVELSKI, J. SAN F 59 1.650
148 9 Allan O'SULLIVAN, P. EDM F 43 2.925
149 9 Dale C. CONNOLLY, T. BUF F 47 4.500
150 9 Stacey RYDER, M. BOS F 53 4.000
151 9 Ryan BERGERON, P. BOS F 39 4.750
152 9 Wes QUICK, J. LOS G 51 0.770
153 9 John P. ANTROPOV, N. ATL F 59 4.000
154 10 John P. BLAKE, R. SAN D 45 3.500
155 10 Wes EHRHOFF, C. VAN D 42 3.100
156 10 Ryan BOLLAND, D. CHI F 47 3.375
157 10 Stacey SMYTH, R. LOS F 59 6.250
158 10 Dale C. WILLIAMS, Justin LOS F 14 3.500
159 10 Allan KNUBLE, M. WAS F 47 2.800
160 10 Wayne ZAJAC, T. NJD F 62 3.888
161 10 Stuart PONIKAROVSKY, A. TOR F 61 2.105
162 10 Trevor LEINO, Ville DET F 9 0.800
163 10 Larry DOUGHTY, Drew LOS D 27 3.475
164 10 Peter BOUCHARD, P. MIN F 46 4.080
165 10 Leon HORTON, N. FLA F 45 4.000
166 10 Benson KUBINA, P. ATL D 40 5.000
167 10 Clayton SUTER, R. NAS D 45 3.500
168 10 Chris STILLMAN, C. FLA F 49 3.533
169 10 Dale B.  HUSELIUS, K. CBJ F 56 4.750
170 10 John B. KOIVU, S. ANA F 50 3.250
171 11 John B. FILPPULA, V. DET F 40 3.000
172 11 Dale B.  LUCIC, M. BOS F 42 0.850
173 11 Chris CORVO, J. CAR D 38 2.625
174 11 Clayton HAINSEY, R. ATL D 39 4.500
175 11 Benson HEJDUK, M. COL F 59 3.900
176 11 Leon BEAUCHEMIN, F. TOR D 5 3.800
177 11 Peter GAGNER, S. EDM F 41 1.625
178 11 Larry LEHTONEN, K. ATL G 45 3.000
179 11 Trevor VLASIC, M. SAN D 36 3.100
180 11 Stuart ZIDLICKY, M. MIN D 42 3.350
181 11 Wayne EDLER, A. VAN D 37 3.250
182 11 Allan MCCABE, B. FLA D 39 5.750
183 11 Dale C. GREBESHKOV, D. EDM D 39 3.150
184 11 Stacey BURROWS, A. VAN F 51 4.000
185 11 Ryan WHEELER, Blake BOS F 45 2.825
186 11 Wes RUUTU, T. CAR F 54 3.800
187 11 John P. STAJAN, M. TOR F 55 1.750
188 12 John P. ANISIMOV, A. NYR F 0 0.822
189 12 Wes PLEKANEC, T. MTL F 39 2.750
190 12 Ryan GOLIGOSKI, A. PIT D 20 1.833
191 12 Stacey LAICH, B. WAS F 53 2.066
192 12 Dale C. FOSTER, K. TAM D 6 0.600
193 12 Allan GRABOVSKI, M. TOR F 48 2.900
194 12 Wayne STAFFORD, D. BUF F 45 2.000
195 12 Stuart MUELLER, P. PHO F 36 1.700
196 12 Trevor PROSPAL, V. NYR F 45 1.100
197 12 Larry KUBA, F. OTT D 40 3.700
198 12 Peter FROLIK, M. FLA F 45 0.850
199 12 Leon MOSS, D. CAL F 39 1.300
200 12 Benson LILES, J. COL D 39 4.000
201 12 Clayton JOVANOVSKI, E. PHO D 36 6.500
202 12 Chris AUCOIN, A. PHO D 34 2.250
203 12 Dale B.  SEABROOK, B. CHI D 26 3.500
204 12 John B. LUPUL, J. ANA F 50 4.250
205 13 John B. BOURQUE, Rene CAL F 40 1.300
206 13 Dale B.  HAMRLIK, R. MTL D 33 5.500
207 13 Chris OHLUND, M. TAM D 25 3.500
208 13 Clayton QUINCEY, K. COL D 38 0.525
209 13 Benson HUDLER, J. ZEU F 57 2.875
210 13 Leon BYFUGLIEN, D. CHI F 31 3.000
211 13 Peter BALLARD, K. FLA D 34 4.000
212 13 Larry YANDLE, K. PHO D 30 1.200
213 13 Trevor BRUNETTE, A. MIN F 50 2.333
214 13 Stuart JOHNSON, Erik STL D 0 3.700
215 13 Wayne VORACEK, J. CBJ F 38 1.270
216 13 Allan KOSTITSYN, A. MTL F 41 3.250
217 13 Dale C. BOGOSIAN, Zach ATL D 19 2.625
218 13 Stacey PERRON, D. STL F 50 0.918
219 13 Ryan PITKANEN, J. CAR D 33 4.000
220 13 Wes CAMPOLI, C. OTT D 30 0.633
221 13 John P. FILATOV, Nikita CBJ F 4 2.225
222 14 John P. BACKES, D. STL F 54 2.500
223 14 Wes ENSTROM, T. ATL D 32 3.750
224 14 Ryan WISNIEWSKI, J. ANA D 24 2.750
225 14 Stacey NISKANEN, M. DAL D 35 0.850
226 14 Dale C. HUNWICK, Matt BOS D 27 1.450
227 14 Allan ROZSIVAL, M. NYR D 30 5.000
228 14 Wayne MARTIN, P. NJD D 33 3.833
229 14 Stuart TOSKALA, V. TOR G 46 4.000
230 14 Trevor ERAT, M. NAS F 50 4.500
231 14 Larry OSHIE, T.J. STL F 39 1.275
232 14 Peter KARLSSON, Erik OTT D 0 1.300
233 14 Leon BERGLUND, P. STL F 47 1.247
234 14 Benson GUERIN, B. PIT F 48 2.000
235 14 Clayton GUSTAVSSON, Jonas TOR G 0 0.850
236 14 Chris GILROY, Matt NYR D 0 1.750
237 14 Dale B.  COLAIACOVO, C. STL D 30 1.283
238 14 John B. TYUTIN, F. CBJ D 34 2.844